Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 20 do 26 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.
Do 2010 r. był on organizowany w sądach, natomiast od trzech lat zainteresowani mogą zgłaszać się po pomoc do specjalnych Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem prowadzony przez Stowarzyszenie SOS dla Rodziny, mieszczący się w Szczecinie, przy ul. Energetyków 10, e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel. 91433 03 39.

Osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów, policję, kuratorów sądowych, prokuratorów, komorników, adwokatów i wielu innych specjalistów.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości www.ms.gov.pl oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl
Poniżej wykaz ośrodków pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem.

oprac. MP