Segregacja odpadów (tekstyliów i odzieży) – nowy obowiązek od 1 stycznia 2025 roku
- Szczegóły
Zużyta czy nieprzydatna odzież, ale także tekstylia domowe, czyli zbędne lub zużyte koce, ręczniki, pościel, firany, zasłony, obrusy itp. muszą być segregowane jako odrębny odpad. Odpady tekstylne i odzież nie mogą być wrzucane do odpadów zmieszanych. Nie znaczy to jednak, że mieszkańcy dostaną kolejny kolorowy worek lub pojemnik i wystawią go w dniu uzgodnionym z firmą odbierającą nasze odpady.
Pamiętaj:
- Jeśli ubrania/tekstylia nie są zniszczone, możemy przekazać je potrzebującym. Dzięki temu zalegające nam w szafie rzeczy komuś się przydadzą.
- Tekstylia/odzież można oddać organizacjom charytatywnym zawiadamiającym o odbiorze tekstyliów spod domów.
- Resztę zawieźmy na PSZOK ul. Brygady Legionów 17C, Goleniów.
Nałożenie powyższego obowiązku na gminy wynika z transpozycji do prawa krajowego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19.11.2008 r. w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy. Zgodnie z jej art. 11 ust. 1 – na państwa członkowskie UE zostało nałożony obowiązek selektywnej zbiórki przynajmniej papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła, a od dnia 1 stycznia 2025 r. również tekstyliów.
Zużyte ubrania czy buty dzisiaj najczęściej lądują w koszach na odpady zmieszane. Tylko ich niewielka część jest odbierana i zagospodarowywana ponownie przez organizacje charytatywne lub przetwarzana na czyściwo (materiał używany w zakładach przemysłowych i w warsztatach usługowych do wycierania znacznych zabrudzeń smarami, olejami, farbami itp., używane są do tego celu pozyskane w recyklingu szmaty). Reszta najczęściej jest spalana.
Zachęcamy do przeczytania:
https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20201208STO93327/wplyw-produkcji-tekstyliow-i-odpadow-tekstylnych-na-srodowisko-infografiki
Informacja
- Szczegóły
W imieniu Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie zapraszamy na konsultacje społeczne projektów jedenastu Planów utrzymania wód w regionach wodnych, na obszarach działania PGW Wody Polskie Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej oraz sporządzonych dla tych dokumentów Prognoz oddziaływania na środowisko.
Czego dotyczą Plany utrzymania wód?
Plany utrzymania wód (PUW) są dokumentami planistycznymi w gospodarce wodnej, które pełnią kilka istotnych funkcji. Przedstawiają planowane do realizacji działania utrzymaniowe, identyfikują odcinki wód, w obrębie których występują zagrożenia dla swobodnego przepływu wód oraz spływu lodów, z rozróżnieniem rodzajów zagrożeń. Ponadto plany zawierają wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. PUW opracowuje się zgodnie z zapisami art. 327 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1087 ze zm.)
Gdzie będą organizowane spotkania?
Organizujemy spotkania konsultacyjne w 22 miastach na terenie całego kraju zgodnie z załączonym harmonogramem. Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 10:00 i będą trwały około 4-5 godzin.
Zapraszamy do zgłaszania chęci udziału w spotkaniach. Link do zgłoszeń: https://puw-zapisy.webankieta.pl/
Jak można zgłaszać uwagi i wnioski?
W terminie konsultacji, czyli od 7 do 31 stycznia 2025 r. będzie można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.
Uwagi i wnioski można zgłaszać od 7 stycznia 2025 r. w następujący sposób:
1) W formie pisemnej za pomocą formularza dostępnego na spotkaniach konsultacyjnych;
2) Poprzez wypełnienie formularza elektronicznego dostępnego pod adresem https://puw.webankieta.pl/;
3) Bezpośrednio do siedziby Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej lub Zarządów Zlewni przy pomocy formularza. Adresy siedzib ww. jednostek dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/rzgw;
4) Ustnie do protokołu w siedzibie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej: ul. Żelazna 59a, 00-848 Warszawa, moduł 4.7 Wydział Utrzymania;
5) Przy pomocy formularza nadesłanego tradycyjną pocztą na adres Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, ul. Żelazna 59a, 00-848 Warszawa, z dopiskiem: „PUW konsultacje społeczne”. Decyduje data wpłynięcia korespondencji (do 31 stycznia 2025 r.).
Wszystkie adresy, materiały, a w szczególności konsultowane dokumenty, zostaną opublikowane na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod w dniu rozpoczęcia konsultacji społecznych, czyli 7 stycznia 2025 r.
W załączniku przesyłamy również ogłoszenie o konsultacjach z prośbą o ewentualne wywieszenie ich w sposób zwyczajowo przyjęty.
W przypadku pytań organizacyjnych prosimy o kontakt poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczny: 695 626 034.
Kto organizuje konsultacje społeczne?
Na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie projekty Planów utrzymania wód oraz Prognozy oddziaływania na środowisko przygotowało Konsorcjum firm: „Pectore-Eco” Sp. z o.o. oraz Ekovert Łukasz Szkudlarek. Za organizację konsultacji społecznych w ramach realizowanego przez Konsorcjum projektu odpowiada Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich.
Załączniki:
Spotkanie wigilijne 2024
- Szczegóły
Na stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw świątecznych takich jak barszcz czerwony z pierogami, ryba, krokiety, paszteciki oraz różnego rodzaju sałatki. Podczas wspólnej kolacji wigilijnej Wójt Gminy Pan Krzysztof Szwedo złożył wszystkim obecnym życzenia wesołych spokojnych świąt w gronie rodzinnym oraz pomyślności w nadchodzącym nowym 2025 r. Do życzeń dołączyli się również zaproszeni goście oraz Kierownik OPS w Osinie wraz z pracownikami.